Kdy použít vrt? Když máte dostatek peněz, málo místa na pozemku, nechcete si rozkopat zahradu zemním kolektorem, plynová přípojka končí ve vedlejší obci nebo trpíte averzí vůči tepelným čerpadlům vzduch-voda.
Zdrojem tepla je v tomto případě geotermální energie v hloubce 40-130m. Pokud není možné odvrtat větší potřebnou délku vrtu vcelku, rozdělí se na několik kratších (např. místo 1x140 se udělá 2x70m). Průměr vrtu je 18cm, ideální je tvrdé podloží (skála), naopak vrtné práce v písku, štěrku, na uhlí jsou obtížnější a dražší (pažení atd).
Vrt není vodoodběrné zařízení. Při provozu tepelného čerpadla není z vrtu odebírána žádná voda, v uzavřené smyčce se pouze odebírá teplo prostřednictvím nemrznoucí ekologické směsi. Stažení vody z okolních studních se proto není třeba obávat, navíc hydrogeologický projekt všechny oficiální studny v okolí zohledňuje.
Chebsko leží v ochranném pásmu lázní, proto jsme na tom s povolením hůře než jinde. Musíme žádat o vyjádření zejména Ministerstvo zdravotnictví (ČIL) a potom absolvovat standardní schvalovací kolekčko (Životní prostředí krajské Životní prostředí městské, Povodí Ohře, Báňský úřad, územní souhlas). Vše zajišťujeme na klíč.
Minimální nárok na prostor, stabilní provoz
Dražší než zemní kolektor, zdlouhavé stavební povolení